Melor, hedder tyfonen, og den er på vej imod Japan.
Tirsdag eftermiddag lokal tid blev der registreret vindstød med en kraft på op til 252 kilometer i timen.
Da var den tæt på den japanske ø Minami Daito, og de japanske meteorologer siger, at den muligvis rammer Honshu, Japans hovedø, på torsdag.
- Minami Daito ventes at blive ramt af hårde vindstød og hård sø fra sent tirsdag til onsdag morgen, siger en meteorolog.
- Indbyggerne må forberede sig på voldsom nedbør, tilføjer han.
Melor ser ud til at lægge sig på samme kurs, som en voldsom tyfon i 1959 tog. Dengang kostede uvejret tusindvis af mennesker livet.
Det synes dog næppe at blive tilfældet denne gang, da japanske boliger nu er bedre bygget til at modstå naturens kræfter, ligesom der er lavet kystsikring.
Men tyfoner kan stadig koste liv i Japan og det øvrige Asien. I august ramte tyfonen Etau Japan, mindst 25 mennesker omkom.
En anden kraftig storm, Ketsana, har for nylig raset i dele af det sydøstlige Asien. Hundredvis af mennesker er omkommet i Vietnam og Filippinerne.
I august blev over 600 mennesker dræbt i Taiwan, som blev ramt af tyfonen Morakot.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker