Ny uro og skud i det centrale Tunis

Omkring 300 universitetslærere og professorer demonstrerede torsdag i Tunis, efter at en af deres kolleger var blevet skudt og dræbt af politiet, som ville stoppe en regeringsfjendtlig demonstration.

Den 38-årige lærer, som både havde fransk og tunesisk statsborgerskab, blev dræbt onsdag. Hans kolleger kræver en undersøgelse af alle omstændigheder ved drabet.

Det kom torsdag til nye sammenstød i landets hovedstad, hvor mindst en person blev dræbt.

Urolighederne begyndte i den sydlige del af Tunesien i midten af december på grund af utilfredshed med den høje arbejdsløshed og ringe levevilkår.

Tunesiens præsident, Zine el-Abidine Ben Ali, rakte onsdag en hånd ud mod sine politiske modstandere ved at fyre indenrigsministeren samt at løslade fængslede demonstranter.

Ifølge fagforeninger og borgerretsgrupper har den seneste tids voldelige sammenstød i Tunesien kostet op mod 50 mennesker livet rundt om i landet.

/ritzau/Reuters

En 25-årig mand blev skudt og dræbt under natlige sammenstød med politiet i en forstad til Tunis.

Offentliggjort Sidst opdateret