Ved indledningen af den sjette uge i retssagen fortalte fire unge, at de var sikre på, at de skulle dø, da Breivik gik i gang med sit massemord på den socialdemokratiske ungdomslejr.
Og flere af dem var ufattelig nær ved at miste livet.
18-årige Marte Fevang Smith gemte sig på den såkaldte kærlighedssti sammen med 11 andre i ungdomslejren. Hun var den eneste, som overlevede.
En kugle traf hende i hovedet, men den ramte overfladisk og fortsatte kun få centimer gennem hovedbunden.
- Jeg troede, jeg var død. Jeg tænkte, at 17 år er ikke et langt liv, forklarede den nu 18-årige pige.
20-årige Hanne Hestø Ness befandt sig i hovedbygningen. Hun blev skudt i halsen, skulderen og hånden. Hendes bedste veninde lå død ovenpå hendes bryst, og tyngden af veninden gjorde, at hun var ved at blive kvalt.
Breivik skød 18-årige Marte Gustavsen i ryggen, mens hun forsøgte at gemme sig på skrænten neden for kærlighedsstien. Kuglen sprængte nyren og flere vitale organer.
Hun forklarede de fikserede tilhørere i retten, at hun med stort besvær fik kravlet ned til vandet og lå i det kolde vand i cirka en time.
Hun var ved at dø på grund af nedkøling.
Men netop den lange tid i det kolde vand reddede hendes liv. Det fik blødningen til at standse.
- Jeg ved, at jeg blev reddet tre gange, sagde hun.
18-årige Fevang Smith fortalte, at den gruppe han var sammen med, besluttede sig for at lægge sig oven på hinanden og spille død. Kort efter dukkede Breivik op.
- Han spejdede ud over os, og så så han lige på mig. Jeg ser ned. Jeg hører ham gå mod det sted, hvor vi ligger, og så begynder han at skyde alle, en efter en.
Breivik bad under vidneafhøringen om ordet. Han ville have de unge til at sige noget om deres politiske tilhørsforhold. Det afviste dommeren.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde