Obama beder om tålmodighed i Afghanistan

Giv tid, giv tid. Den amerikanske præsident, Barack Obama, opfordrede mandag til tålmodighed i Afghanistan og fastslog, at det er en krig, som det er værd at udkæmpe.

- Oprøret i Afghanistan begyndte ikke kun på et øjeblik, og vi vil ikke være i stand til at slå det ned på et øjeblik, sagde Obama i en tale, som skulle forberede hans landsmænd på, at det amerikanske militære engagement bliver langvarigt.

- Det bliver hverken hurtigt eller let, sagde Obama til Veteraner fra Udenlandske Krige, den største amerikanske gruppe af krigsveteraner.

USA's præsident kom med appellen i en uge, hvor Afghanistan holder det andet præsidentvalg, siden den islamiske Talibanmilits blev sat fra magten under en amerikanskledet invasion efter terrorbomberne i New York og Washington i 2001.

En fredelig gennemførelse af valget torsdag er et centralt element i Obamas nye strategi for Afghanistan og Pakistan. USA har i år øget antallet af soldater i Afghanistan med 30.000 mand for at understøtte strategien.

/ritzau/Reuters

Obama siger til sine landsmænd forud for valget i Afghanistan, at det vil tage tid for USA og dets allierede at vinde krigen mod Taliban.

Offentliggjort Sidst opdateret