USA's præsident, Barack Obama, besøger fredag Alabama for med egne øjne at se ødelæggelserne efter de dødbringende tornadoer og storme, der har kostet mindst 258 mennesker i adskillige amerikanske stater, oplyser Det Hvide Hus.
- Obama rejser til Alabama i morgen for at se på skaderne og for at mødes med guvernør Robert Bentley, lokale embedsmænd og berørte familier, hedder det i en meddelelse fra Det Hvide Hus.
Obama drøftede torsdag katastrofen i Alabama, Mississippi og andre stater med flere ministre.
Stormene, der beskrives som det mest dødbringende tornadosystem, der har ramt USA siden 1974, har kostet mindst 162 mennesker i Alabama, 32 i Mississippi, 30 i Tennessee, 13 i Georgia, 11 i Arkansas, otte i Virginia, mens yderligere to er døde under voldsomme oversvømmelser i Missouri.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned