Obama blæser til kamp mod ledigheden

Den amerikanske ledighedskurve skal knækkes. USA's præsident, Barack Obama, sagde mandag, at det har højeste prioritet for hans regering at komme arbejdsløsheden til livs.

Selv om økonomien er i bedring, er der fortsat mange amerikanere, der har store problemer på grund af manglen på job.

- Vi kan ikke læne os tilbage og være tilfredse, siger Obama.

- Det har været et meget vanskeligt år.

Den amerikanske arbejdsløshed er på sit højeste niveau i 26 år. De seneste tal viser, at 10,2 procent er uden arbejde, og tallet ventes at stige yderligere næste år, inden det falder lidt i 2011, viste tal fra OECD i sidste uge.

Obama har indkaldt erhvervsledere og økonomer til en konference om jobskabelse i næste måned for at finde ud af, hvordan man kan øge beskæftigelsen.

/ritzau/Reuters

Selv om økonomien er i bedring, kæmper amerikanerne mod stigende arbejdsløshed. Det har højeste prioritet at få knækket kurven, siger Obama.

Offentliggjort Sidst opdateret