I et forsøg på at tage livet af organiseret kriminalitet indfører USA en række sanktioner, der blandt andet skal beskytte det finansielle system og knuse kriminelle organisationers økonomiske magtbase.
Sanktionerne er rettet imod den italienske mafia, imod Yakuzaen i Japan, mod Los Zetas i Mexico og mod Brødrenes Cirkler i det tidligere Sovjetunionen. Det meddeler Det Hvide Hus i Washington.
Præsident Barack Obama har underskrevet ordren om at gennemføre 56 tiltag for at gøre tilværelsen rigtig besværlig for de organiserede bander.
Alle værdier, der tilhører grupper, som regnes for transnationale kriminelle organisationer, fastfryses, og amerikanske statsborgere får forbud mod at gøre forretninger med dem.
- Organiseret kriminalitet er ikke længere et lokalt eller regionalt problem. Det er blevet en fare for den internationale stabilitet, siger Obama til Kongressen i sin begrundelse.
Han tilføjer, at omfanget af kriminaliteten har nået et omfang, der kan destabilisere det internationale system.
Videre advarer præsidenten om, at de kriminelle organisationer udnytter globaliseringen til at brede sig rundt om i verden.
- Transnational kriminalitet truer verdensøkonomien, siger John Brennan, Obamas særlige rådgiver om kontraterrorisme og sikkerhed.
Forbrydelser via internettet, menneskesmugling, narkoforbrydelser og tyveri af industrihemmeligheder er blandt de centrale forbrydelser, som Obama vil sætte ind over for.
Nye lovforslag er på vej for at udstyre de amerikanske myndigheder med beføjelser til at forbedre efterforskning og retsforfølgelse.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde