I en kort og passioneret tale om fredagens historiske omvæltning i Egypten konstaterer USA's præsident, at "Egypten aldrig vil blive det samme".
- Mange spørgsmål er ubesvarede, siger Obama ikke mange timer efter, at præsident Hosni Mubara gav efter for folkeligt pres i Egypten og trådte tilbage.
Men Obama er sikker på, at egyptere vil finde de rette svar og bringe landet mod demokrati og frihed.
- Det egyptiske folk har talt, deres stemmer er blevet hørt, og Egypten vil aldrig blive det samme, konstaterer han.
- Ved at træde tilbage har præsident Mubarak besvaret det egyptiske folks sult efter forandring. Egypterne har gjort det klart, at intet mindre end oprigtigt demokrati vil kunne gøre det.
Han hyldede den egyptiske hær for på ansvarlig vis at bevare den egyptiske nation, og at den samme hær nu skal sikre en demokratisering, der er "troværdig i det egyptiske folks øjne".
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker