Obama mobiliserer folkestøtte for ny våbenlov

USA's præsident Barack Obama opfordrer det amerikanske folk til at lægge pres på Kongressen for at få en ny våbenlov indført.

Offentliggjort Sidst opdateret

På et folkemøde i byen Minneapolis mandag indledte Obama sin kampagne, hvor han kæmper for et forbud mod halvautomatiske våben af svær kaliber og strengere restriktioner i forbindelse med salg af skydevåben.

Men flere af Obamas bemærkninger viser, at Det Hvide Hus tror, at det bliver en vanskelig opgave at få tilstrækkelig støtte i Kongressen for et forbud mod angrebsvåben.

Til trods for, at den ene meningsmåling efter den anden viser, at et forbud støttes af flertallet.

- Disse våben har ingen plads i vores gader eller i vores skoler, og vores politifolk må aldrig ende som underlegne i gaderne, sagde præsidenten i et forsøg på at mobilisere sine jublende tilhængere til handling.

Hele debatten er blusset op, efter flere tragiske skoleskyderier har fundet sted i landet indenfor den seneste tid. I december sidste år blev i alt 28 mennesker - heriblandt 20 børn - dræbt under et skoleskyderi i byen Newtown i USA.

I talen i Minneapolis bad Obama folket om at engagere sig, så nye tragedier kan forhindres.

Der er stærk utilfredshed blandt republikanerne - og også blandt nogle demokrater - med Obamas ønske om en skærpelse af våbenlovgivningen.

Turen til Minneapolis er præsidentens første tur udenfor Washington i forbindelse med en ændring af våbenlovgivningen, siden han fremlagde en pakke som forslår et baggrundstjek i forbindelse med alle våbenkøb.

Derudover et forbud mod våben og magasiner med flere end ti skud.

Obama valgte at lancere sin offensiv mod skydevåben i netop Minneapolis, fordi byen flere gange er gået i front for og har ytret ønske om en bedre styring af våben.

- Ingen lov kan gøre vores børn helt trygge. Men hvis vi kan redde bare ét liv, har vi en pligt til at forsøge, sagde præsidenten.

/ritzau/AFP