Obama møder ikke den stærkt svækkede Mandela
Præsident Barack Obama og hans kone Michelle, der er på besøg i Sydafrika, vil ikke besøge den stærkt svækkede Nelson Mandela på hospitalet.
Det bekræfter Det Hvide Hus.
- Ud fra hensynet til Nelson Mandela og hans behov for ro og fred og efter ønske fra familien, så vil de ikke besøge hospitalet, hedder det.
Derimod vil Barack og Michelle Obama holde et privat møde med Mandelas familie.
Obama kom lørdag morgen til Pretoria for at mødes med Sydafrikas præsident, Jacob Zuma.
Obamas besøg i Sydafrika var oprindeligt planlagt som et amerikansk initiativ til at styrke forbindelsen mellem USA og Afrika.
Men Mandelas alvorlige sygdom har fået besøget til at ændre fuldstændig karakter - som en hyldest til en døende mand, der i årtier ledte kampen mod Sydafrikas apartheidstyre, sad 27 år i fængslet og endte med at blive landets første sorte præsident.
Den 94-årige Mandela var i svag bedring fredag aften, oplyser lægerne, men hans tilstand betegnes fortsat som kritisk.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde