Obama presser de amerikanske banker

Præsident Barack Obama lægger pres på ledere fra USA's førende banker for at få dem til at hjælpe med at få mere dynamik ind i den amerikanske økonomi. Det sker, efter at den finansielle sektor fik "ekstraordinær hjælp" fra skatteborgerne under finanskrisen.

- USA's banker modtog ekstraordinær hjælp fra de amerikanske skatteydere, da de skulle genopbygge deres virksomheder, og nu, hvor de er på benene igen, forventer vi et ekstraordinær engagement fra deres side i genopbygningen af vores økonomi, siger Barack Obama.

Præsidenten mener, at bankerne har en forpligtelse til at yde større kredit til både erhvervsdrivende og private, da det kan hjælpe med at skabe nye job.

Obama, der mandag havde møder med topledere fra de store banker i Det Hvide Hus, opfordrer indtrængende selskaber i finansverdenen til at støtte den nye lovgivning, som skal sikre mere regulering i sektoren.

- Nogle banker har taget "mindre positive skridt" frem mod en forbedret politik med udlån, men det er nødvendigt, at der sker mere, siger den amerikanske præsident ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Obama siger ligeud, at han er klar til at bekæmpe de bankchefer, der modsætter sig regulering og lovgivning mod urimelige udlånsvilkår.

- Hvis de ønsker at kæmpe mod forbrugerlovgivning, der udspringer af sund fornuft, så er det en kamp, som jeg er mere end villig til tage, siger Obama.

Præsidenten har gjort det klart, at reformer i den finansielle sektor er til gavn for hele landet og dermed også for finansindustrien, hvor misbrug og overdrivelser må undgås.

/ritzau/AFP

Præsident Barack Obama sætter tommelskruer på USA's førende banker. Finanssektoren skal være med til at sætte gang i amerikansk økonomi og udvise samfundssind.

Offentliggjort Sidst opdateret