Obama søger fakta om kemiske våben: De skal guide os
Der er blevet sagt og skrevet meget om brugen af kemiske våben i den blodige konflikt i Syrien på det seneste, men den amerikanske præsident, Barack Obama, føler sig tilsyneladende endnu ikke tilstrækkeligt oplyst.
Det var et af budskaberne på et møde mellem Obama og den britiske premierminister, David Cameron, i Det Hvide Hus i Washington mandag.
- Vi vil fortsat arbejde på at fastlægge fakta omkring brugen af kemiske våben i Syrien, og disse fakta skal hjælpe os til at tage de næste skridt, siger Obama på et fælles pressemøde med Cameron.
Barack Obama har tidligere udtalt, at USA har efterretninger om brugen af kemiske våben. Disse skulle ifølge amerikanerne være brugt af præsident Bashar al-Assads styre.
David Cameron slog på pressemødet fast, at der endnu ikke er taget en beslutning om at give våben til oprørsgrupperne i Syrien.
Den britiske premierminister appellerede til, at det internationale samfund handler hurtigt i forhold til Syrien, hvor flere end 70.000 menes dræbt, siden oprøret mod Assad tog fart i 2011.
- Syriens historie bliver i øjeblikket skrevet i folkets blod, og det sker på vores vagt. Verdenssamfundet må samles straks for at sætte en stopper for mordene, siger David Cameron.
En talsmand for det amerikanske udenrigsministerium sagde mandag, at den internationale konference, som Rusland og USA har talt om at holde angående konflikten i Syrien, vil blive udskudt til juni. Konferencen skulle være holdt i slutningen af maj.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned