Obama: Vi er tættere på en klimaaftale

Den amerikanske præsident, Barack Obama, vurderer, at verden er trådt "et skridt tættere" på en klimaaftale på klimatopmødet i København i december.

Obama, der har besøg af Indiens premierminister Manmohan Singh, har blandt andet drøftet klima med sin gæst, og i sidste uge mødtes Obama med de kinesiske ledere i Beijing.

På et pressemøde tirsdag aften dansk tid sagde Obama, at efter hans forhandlinger med Singh og de kinesiske ledere er udsigten til en aftale bedre.

- Det tager os et skridt tættere på et succesrigt resultat i København, siger præsidenten.

Singh pointerer, at det er vigtigt, at landene er klar til at levere.

- Det er essentielt, at landene gør, hvad der er nødvendigt, får at nå en stærk og operationel aftale, siger den indiske premierminister.

/ritzau/AFP

Muligheden for at nå frem til en klimaaftale på topmødet i København er bedre efter forhandlingerne med Kina og Indien, siger USA's præsident, Barack Obama.

Offentliggjort Sidst opdateret