Obama: Vi har ikke taget stilling til krig

Jeg har ikke taget stilling til militær operation i Syrien. Vi overvejer begrænset aktion, lyder det fra den amerikanske præsident, Barack Obama.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Hvis der ikke kommer nogen reaktion på anvendelsen af kemiske våben og sendes et klart signal, så vil internationale normer ikke have nogen mening, siger Obama, der kritiserer FN's Sikkerhedsråds utilstrækkelighed i forhold til at handle på krisen i Syrien.

- Mange i verden mener, at der skal gøres noget ved situationen i Syrien, men ingen ønsker at gøre det, siger Obama.

Den amerikanske leder siger, at anvendelsen af kemiske våben i Syrien truer USA's interesser, og at han ville foretrække at se det internationale samfund bevæge sig frem mod en reaktion.

- Men, hvad vi har set på dette område, er FN Sikkerhedsråd, som i det mindste indtil nu har været ude af stand til at handle på en klar krænkelse af internationale normer.

Obama, der talte om Syrien i forbindelse med et pressemøde i Det Hvide Hus, pointerer, at USA stadig er i en planlægningsproces i forbindelse med en reaktion på det kemiske angreb mod den syriske civilbefolkning i sidste uge.

- Vi overvejer et smalt og begrænset angreb på Syrien, siger Obama, som kalder anvendelsen af kemiske våben i Syrien for en trussel mod USA's nationale interesser.

- Jeg har ikke truffet nogen endelig beslutning, men verden kan ikke acceptere at se kvinder og børn blive gasset, siger den amerikanske præsident, der talte kort efter, at udenrigsminister John Kerry havde fremsat en række markante udtalelser om det kemiske angreb i Syrien.

- USA ved, at det syriske regime forberedte angrebet, og USA ved, hvorfra raketter med kemiske våben blev affyret, og hvor de landede, hedder det i erklæringen fra Kerry, som kalder angrebet i Damaskus for en "forbrydelse mod menneskeheden".

/ritzau/Reuters