USA's præsident, Barack Obama, vil kraftigt modsætte sig palæstinensiske forsøg på blive anerkendt som en selvstændig stat af FN's Sikkerhedsråd.
Det rapporterer de internationale nyhedsbureauer.
- Hvis det kommer til Sikkerhedsrådet, vil vi modsætte os dette meget stærkt, fordi vi mener, at det vil være kontraproduktivt, siger Barack Obama.
En formel anerkendelse i dag vil være en "afledning" fra målsætningen om at oprette en levedygtig, palæstinensisk sat i Mellemøsten, lyder det.
- Vi mener ikke, at det vil føre til det resultat, som vi ønsker, hvilket er en tostatsløsning, tilføjer han.
USA' udenrigsministerium truede allerede sidste uge med, at amerikanerne vil nedlægge veto, hvis palæstinenserne bragte spørgsmålet op i FN's Sikkerhedsråd, men det er først nu, at Obama kommenterer direkte på historien.
- Dette emne bliver kun løst, hvis israelerne og palæstinenserne bliver enige om noget, forklarer den amerikanske præsident.
Efter alt at dømme vil palæstinenserne forsøge at få en afstemning om deres statslige status op i FN's Generalforsamling, der mødes i næste uge.
Her har USA ikke veto over beslutningerne, og dermed tegner det lysere for de palæstinensiske drømme om bliver anerkendt som selvstændige.
- Vi er kun én stemme i Generalforsamlingen. Afhængig af resolutionen er der åbenlyst mange lande, som er klar til at følge palæstinenserne, siger Barack Obama.
/ritzau/DPA
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde