USA rykker stadig tættere på de kræfter i Libyen, der forsøger at vælte landets leder gennem 41 år, oberst Muammar Gaddafi.
Den amerikanske præsident, Barack Obama, sagde fredag, at USA har besluttet, at det "er passede af udpege" en udsending, der kan holde kontakt til oppositionen i Libyen og hjælpe den med at opnå dens mål.
Meddelelsen kommer samtidig med, at Gaddafi-tro styrker synes at være ved at få overtaget i kampene i det nordafrikanske land, mens USA og resten af Vesten overvejer at indføre en flyveforbudszone, der kan hjælpe oprørerne.
Allerede torsdag meddelte USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, at tilnærmelser til den libyske opposition var godt på vej. Hun agter at mødes med libyske oppositionsledere under en rundrejse i Mellemøsten i næste uge.
- Vi rækker hånden ud til oppositionen både i og uden for Libyen, sagde Clinton, som skal besøge Egypten og Tunesien på sin rundrejse.
USA er alt imens ved at forberede en lukning af den officielle libyske ambassade i USA.
- Vi suspenderer vore relationer til den eksisterende libyske ambassade. Så vi venter, at de vil holde op med at operere som Libyens ambassade, pointerede hun.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker