Det amerikanske folks tro på, at præsident Barack Obama kan tage hånd om den rekordstore oliekatastrofe i Den Mexicanske Golf falder.
En ny meningsmåling viser, at omkring 53 procent mener, at Obama er en pålidelig og effektiv leder. Det er syv procent mindre end i januar.
Målingen, som er foretaget af CNN, kommer efter Obama tirsdag holdt sin første tale til nationen, hvor han fokuserede på olieudslippet, der har medført kritik af Obamas håndtering af katastrofen.
Popularitetsfaldet ligner bemærkelsesværdigt meget det, der skete med den tidligere præsident George W. Bush efter orkanen Katrina i 2005 ramte USA's Golfkyst. Her faldt troen på Bush fra 62 til 52 procent.
Obamas overordnede popularitet er dog stadig på 50 procent, hvilket kun er et fald på én procent i forhold til sidste år. Sammenlignet med Bush faldt den tidligere præsident overordnede tal med seks procent til 39 procent.
CNN's meningsmåling bygger på interviews med 534 voksne amerikanere.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde