En pakistansk domstol har idømt to brødre en straf, der indebærer, at de skal have skåret deres næser og ører af.
Det er sket, efter at domstolen har fundet de to mænd skyldige at have skåret næsen og ørerne af en kvinde, der nægtede at gifte sig med den ene af brødrene.
Dommeren ved en antiterrordomstol i byen Lahore idømte de to mænd straffen i henhold til den islamiske Qisas-lov.
Loven blev indført i Pakistan under den afdøde diktator Mohammad Zia ul-Haq i 1979. Loven lægger op til, at kriminelle skal straffes i forhold til forbrydelsen, altså et øje-for-øje princip, med mindre at gerningsmanden benådes af offerets familie.
De to brødre Sher Mohammad og Amanat Ali bortførte deres 22-årige kusine Fazeelat Bibi i september, efter at hendes far havde nægtet at lade Mohammad gifte sig med hende.
Ifølge domstolen i Lahore forsøgte de to brødre først at kvæle Bibi, og da det ikke lykkedes, skar de hendes næse og ører af med en kniv.
Domstolens afgørelse indebærer også, at de to brødre skal tilbringe resten af deres liv i fængsel. Den unge kvindes mor døde af et hjerteanfald, da hun så sin datter efter angrebet.
Pakistanske domstole dømmer sjældent efter Qisas-loven, og når det er sket, er de altid blevet ophævet ved en appeldomstol.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde