Øjenvidne i Glasgow: Ulykke-helikopter faldt som en sten
Helikopteren, der sent fredag aften styrtede ned i en velbesøgt pub i Glasgow, havde meget fart på, da den ramte taget på værtshus-bygningen. Men der var tilsyneladende ingen eksplosion.
Det fortæller øjenvidnet Gordon Smart, som er redaktør på den skotske udgave af tabloidavisen The Sun.
- Det var et surrealistisk øjeblik. Det så ud som om, at den faldt fra stor højde med høj hastighed. Jeg er cirka 80 procent sikker på, at det var en politihelikopter, siger han.
- Der var ikke nogen ildkugle, og jeg hørte ikke nogen eksplosion. Den faldt som en sten. Det virkede som om, at motoren spruttede, tilføjer journalisten.
Jim Murphy, som er skotsk parlamentsmedlem for arbejderpartiet Labour, kørte tilfældigt forbi området kort efter ulykken. Han beskriver baren, der hedder The Clutha, som en "veletableret Glasgow-pub".
- Det ser forfærdeligt, forfærdeligt ud. Men godt gjort af de mennesker, som var her. Alle var med til at lave en kæde af folk fra indvendigt i pubben og til udendørs, og brandvæsnet var her meget hurtigt, tilføjer Jim Murphy.
Den britiske premierminister, David Cameron, siger, at hans tanker er med alle, som er berørt af helikopterulykken i Glasgow.
Der er endnu ingen officielle oplysninger om antallet af kvæstede og eventuelt omkomne.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde