OL for milliarder

Offentliggjort Sidst opdateret

* Frankrig er under sloganet ”Vidt åbne lege” vært for De Olympiske Lege i 2024.

* Åbningsceremonien finder sted den 26. juli 2024 i Paris.

* Der er afsat et beløb svarende til knap 30 milliarder kroner til at arrangere OL. Et tilsvarende beløb er afsat til ny infrastruktur.

* Frankrig forventer at sælge 13 millioner billetter til De Olympiske Lege og Paralympiske Lege. Knap halvdelen er reserveret til offentligheden og vil koste højst 50 euro (cirka 375 kroner).

* Staten vil ifølge Macron købe 400.000 billetter og dele dem ud til unge mennesker og skolebørn.

* Størstedelen af OL skal efter planen holdes i Paris, mens atletik og svømning skal finde sted i en af Paris' forstæder, Seine-Saint-Denis, hvor der med jævne mellemrum er social uro.

* Sejlsport er henlagt til havnebyen Marseille i Sydfrankrig, mens surf-konkurrencerne skal finde sted i Fransk Polynesien på den anden side af kloden.

* I de seneste år har Frankrig været i forhøjet sikkerhedsberedskab som følge af en række terrorangreb.

Kilder: AFP, L'Équipe.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.