Olietanker står i flammer på pakistansk strand - 17 dræbt
En brand på en stor olietanker raser på andet døgn i Pakistan. 17 meldes dræbt, 58 tilskadekomne, og flere end 20 savnes. Foto: AP/Shakil Adil
AP/Shakil Adil
Eksplosioner under ophugning af en olietanker i Pakistan har kostet 17 personer livet. Mange er såret.
Pakistanske brandfolk kæmper på andet døgn med at slukke en brand på en olietanker, der ligger til ophugning på en skibskirkegård på stranden.
17 personer er omkommet i branden. Flere end 20 arbejdere savnes ifølge lokale myndigheder fortsat.
Branden opstod, da arbejdere var i gang med at svejse nær en brændstofbank på værftet i Gaddani, som ligger 45 kilometer nordvest for Karachi.
- Branden raser stadig, siger Zulfiqar Bokhari, en lokal embedsmand.
Både civile og militære brandværn er sat ind for at slukke branden på det store skib. Store sorte røgsøjler rejser sig fra midten af skibet.
Der har været adskillige eksplosioner på skibet, og mindst 58 personer er kommet til skade.
Ansatte i Gaddani arbejder ofte under usikre arbejdsforhold og uden beskyttelse.
Omkring 9000 mennesker er beskæftiget med ophugning i Gaddani. Det er betydeligt færre end for syv-otte år siden, da der var godt gang i branchen.
Ophugningen af et tidligere Mærsk-ejet skib i Bangladesh har fået stor opmærksomhed i danske medier i oktober.
Det har ført til, at Mærsk ikke længere vil sælge udtjente skibe til andre.
Hvis der ikke er økonomi i at sejle videre med skibet, vil Mærsk selv tage ansvaret for at få det skrottet.
Når ophugningen foregår på åben strand, som det sker i blandt andet Indien, Pakistan og Bangladesh, hvor skibe parteres med håndkraft af arbejdere uden sikkerhedsudstyr, er risikoen for alvorlige arbejdsulykker stor.
I år er 17 arbejdere på Chittagong-stranden i Bangladesh omkommet under arbejdet med at skrotte skibe. Samtidig bliver havet forurenet af olie og giftstoffer fra skibet.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde