Råolie er fosset ud fra den ødelagte brønd på bunden af Den Mexicanske Havbugt med en hastighed på mellem 12.000 og 19.000 tønder om dagen.
Det er fire gange mere end et tidligere skøn, siger et ekspertpanel sammensat af den amerikanske regering.
Lederen af panelet, Marcia McNutt, en embedsmand fra USA's geologiske undersøgelser, USGS, siger, at skønnet er baseret på resultaterne af to undersøgelser med forskellige metoder og den mængde olie, der er opsamlet med en endoskopsonde 25. maj.
- De tre metoder, som jeg har citeret torsdag, tyder på, at den nedre grænse for udstrømningen har ligget på 12.000 tønder olie dagligt, mens de to metoder, der er anvendt af den tekniske gruppe, der fastlægger udstrømningshastigheden, kan være 19.000 tønder om dagen, siger hun.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker