Om topmødet

Offentliggjort Sidst opdateret

* Topmødet mellem Kina og afrikanske ledere afholdes hvert tredje år. Årets topmøde er det største siden 2018.

* Ledere fra omkring 50 afrikanske lande deltager i det tre dage lange møde i Beijing, den kinesiske hovedstad. Nogle ledere er ankommet tidligere på ugen for at få bilaterale aftaler på plads før selve topmødet.

* Kina er Afrikas vigtigste handelspartner og har over de seneste 20 år investeret enorme summer i Afrika og givet store lån til blandt andet afrikanske infrastrukturprojekter. Det har været med til at drive udviklingen frem i flere lande.

* Kina har skruet ned for de store lån til afrikanske lande, og det ventes at blive et tema på topmødet. Kina kan dog fremvise, at kinesiske lån til afrikanske lande sidste år var på sit højeste niveau i fem år. Niveauet er imidlertid stadig langt fra tidligere høje niveauer.

Kilder: AFP, Reuters og CNN.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.