Netop som brandmandskab var ved at få bugt med en kæmpe skovbrand i det sydlige Chile, udbrød en ny brand, der foreløbig har kostet mindst et menneske livet.
Det siger embedsmænd i Biobio-regionen godt 500 kilometer syd for hovedstaden Santiago.
Den nye brand ødelagde i løbet af få timer næsten 8000 hektar skov og flere end 30 boliger. Brandmandskab siger, at også den brand er voldsom og svær at slukke.
I weekenden blev over 13.000 hektarer skov flammernes bytte i nationalparken Torres del Paine i Patagonia, inden brandmandskab fik nedkæmpet branden. Ingen mennesker kom noget til trods den voldsomme brand.
Nationalparken ligger knap 3000 kilometer syd for Santiago.
Det er sommer og meget tørt i det sydlige Chile, og flere end 15 skovbrande er brudt ud i Chile inden for de seneste uge.
En ung israelsk mand anklages for at være skyld i branden i Tores del Paine nationalparken. Politiet mener, at han skødesløst forsøgte at slukke en brændende rulle toiletpapir.
Manden afviser anklagerne. Men kendes han skyldig risikerer han en bøde på 1500 kroner eller 40 dage i fængsel.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker