Et flertal i Forbundsdagen har vedtaget at lade Tysklands 17 tilbageværende atomkraftværker køre i gennemsnit 12 år længere. Det går stik imod en 10 år gammel aftale, som har ført til, at otte tyske reaktorer allerede er lukket.
Oppositionen vil nu klage til forfatningsdomstolen, fordi kansler Angela Merkels centrumhøjre-regering undlader at sende den nye atomlov til godkendelse i parlamentets andetkammer, Forbundsrådet. Her har regeringen efter de seneste delstatsvalg mistet sit flertal.
Den oprindelige aftale mellem den daværende rød-grønne forbundsregering og energikoncernerne gik ud på, at den sidste tyske reaktor skulle kobles af elnettet i 2022.
Oppositionen har derfor betegnet regeringens beslutning som en farcelignende udvanding af atomstoppet. Et overvældende flertal af tyskerne er imod at forlænge atomkraftværkernes levetid.
Det socialdemokratiske SPD's formand, Sigmar Gabriel, har da også tidligere klandret regeringen for at have vakt "en af forbundsrepublikkens største samfundsmæssige konflikter" til live igen.
Og det er da heller ikke alle i Merkel-regeringens kristeligt demokratiske og liberale lejr, der er begejstret for den nye atomlov. Regeringen råder 322 stemmer i Forbundsdagen. 308 stemte torsdag for loven, 289 imod.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub