Udenrigsministrene i Den Arabiske Liga beder nu det internationale samfund om at ophæve indefrysningen af libyske midler rundt om i verden.
I en erklæring fra sit møde i den egyptiske hovedstad Kairo beder Den Arabiske Liga natten til søndag samtidig FN om at overlade Libyens sæde i verdensorganisationen til det nationale overgangsråd (NTC).
I så fald anerkendes rådet som Libyens lovlige regering efter Muammar Gaddafis fald.
De arabiske ministre udtaler, at det libyske folk gennemlever en svær situation, og at det er nødvendigt, at det internationale samfund påtager sig ansvaret og ophæver spærringen af den libyske stats penge og ejendomme.
Mahmoud Jibril, der fungerer som NTC's udenrigsminister, repræsenterede de libyske oprørere på mødet i Kairo.
Han understreger, at NTC har akut behov for økonomisk bistand. Han advarede samtidig mod ustabilitet i sit land, hvis oprørerne ikke bliver i stand til at udbetale lønninger og genoprette nødvendige tjenester.
/ritzau/Reuters/AFP
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker