Oprørsgrupper bomber civile i angreb på syrisk hospital
Snesevis er dræbt og såret af terrorister på al-Dabit Hospitalet, siger det statslige syriske tv.
Mindst 19 er dræbt og 80 såret ved et oprørsangreb mod et hospital i Aleppo tirsdag, siger det statslige syriske tv og overvågningsgruppen Syriens Observatorium for Menneskerettigheder.
- 19 personer, heraf tre børn, blev dræbt. Antallet af sårede er på mindst 80, siger overvågningsgruppen Syriens Observatorium for Menneskerettigheder.
- Antallet af dræbte vil formentligt stige, da der er flere hårdt sårede, hedder det.
Hæren oplyser, at oprørsgrupper har gennemført omfattende angreb ved Aleppo og bombarderet civile områder med raketter.
Hæren beskylder blandt andre Nusrafronten, som har forbindelser til terrornetværket al-Qaeda, for at stå bag angrebene.
I de seneste uger er flere hundrede civile dræbt i Aleppo af det syriske styres bomber og oprørsgruppers angreb mod regeringskontrollerede områder.
Et hospital i et oprørskontrolleret område af den syriske storby blev torsdag i sidste uge ødelagt ved et direkte bombardement. Ifølge Syriens Observatorium for Menneskerettigheder er mindst 27 personer omkommet.
Aleppo er opdelt i områder, som kontrolleres af regeringsstyrkerne og af oprørsgrupper.
Den ledende regeringsvenlige syriske avis, al-Watan, skrev forleden, at regeringshæren forbereder en stor offensiv for at generobre hele Aleppo, som er landets næststørste by efter hovedstaden Damaskus.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet