Oprørsleder kan blive præsident i Uruguay

En tidligere oprørsleder fører i optællingen af stemmer efter søndagens præsidentvalg i Uruguay. Men han opnår næppe den tilslutning på 50 procent, der gør en anden valgrunde overflødig.

Det viser exitpolls.

Ifølge valgstedsundersøgelserne står den 74-årige José Mujica, som var en af lederne af Tupamaros-oprørsbevægelsen, til at få 48 procent af stemmerne. Der er omkring 30 procent til hans værste rival, som er den tidligere præsident Luis Lacalle.

Tupamaros var en byguerilla, som foretog politiske bortførelser og bankrøverier i 1960'erne og tidligt i 1970'erne.

Mujica er senator for den venstreorienterede Brede Front. Han blev fængslet under militærdiktaturet i Uruguay i 1973-1985. Lacalle ligger til højre for midten i det politiske spektrum.

José Mujica drog ved valget fordel af, at centrum-venstrestyret, som har stået i spidsen for det sydamerikanske land i de seneste fem år, er populært. Mujica har lovet at videreføre den afgående præsident Tabaré Vázquez' moderate linje. Regeringen har tiltrukket udenlandske investeringer inden for landbrug og skovdrift, og den har givet sociale formål høj prioritet.

Uruguays økonomi har oplevet en støt vækst på det seneste.

Et eventuelt omvalg vil blive gennemført den 29. november. Den 68-årige Lacalle var uruguayansk præsident i 1990-1995 og har foretaget et comeback, efter at flere af hans ledende medarbejdere dengang blev beskyldt for korruption.

/ritzau/Reuters

José Mujica, som var blandt lederne af Tupamaros-oprørerne i 1960'erne, er tæt på præsidentposten i Uruguay. Dog skal han formentlig ud i en anden valgrunde.

Offentliggjort Sidst opdateret