BP fortsætter en række test med den hætte, der indtil videre har formået at stoppe det massive olieudslip i Den Mexicanske Golf længere end de planlagte 48 timer.
Testene, hvor ingeniører blandt andet holder øje med trykket i oliebrønden, begyndte torsdag. Nu vil oliegiganten fortsætte dem for at sikre, at der ikke strømmer olie ud et andet sted i brønden.
- Vi tager seks timer af gangen. Hvis der sker forandringer i vores fremgangsmåde, vil vi meddele det, siger BP-talsmand Mark Salt efter de første 48 timers testperiode.
Hætten holder olien tilbage, men resultaterne af testene kræver mere analyse, sagde BP's vicepræsident, Kent Wells, tidligere lørdag. Han gav udtryk for, at selskabet har tiltro til, at hætten holder.
- Vi har ikke set nogen beviser for, at olie eller gas slipper ud i havet, sagde Wells.
Eksperter anslår, at mellem 2,3 og 4,5 millioner ton olie er strømmet ud i havet, siden boreplatformen Deepwater Horizon eksploderede den 20. april og sank to dage efter.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub