Orban holder benzinpriser i ro hen over valget

Ungarns premierminister, Viktor Orban, holder tale til nationen. Han og de andre politikere i Ungarn skal nu i gang med deres valgkamp op til parlamentsvalget den 3. april. Foto: Attila Kisbenedek/Ritzau Scanpix

Ungarns premierminister holder tale til nationen, inden politikerne for alvor går i gang med deres valgkamp.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ungarns premierminister, Viktor Orban, har besluttet, at statens indgriben i den frie prisdannelse af benzinpriserne skal fortsætte.

Det siger han i den årlige tale om nationens tilstand.

Regeringen har grebet ind på grund af de voldsomt stigende priser på energi og brændstof.

Nu kan en liter benzin ikke koste mere end højest 480 forint.

Det er 9,96 kroner.

Det var meningen, at ordningen skulle udløbe på tirsdag, men det sker ikke, siger Orban i talen.

Ordningen forlænges til den 15. maj.

Der er parlamentsvalg i Ungarn den 3. april.

- Prisloftet har virket. Derfor forlænger vi det i tre måneder, siger Orban.

Viktor Orban har haft magten siden 2010. Ved valget i april bliver det første gang, at han står over for en samlet opposition.

Kort før han begyndte på sin tale lørdag, skrev oppositionsleder Peter Marki-Zay på Facebook, at de seks partier i oppositionen har så mange underskrifter, at de har kandidater i samtlige 106 valgkredse i landet.

En meningsmåling i januar sagde, at Orbans Fidesz-parti lå to procentpoint foran oppositionens alliance.

Økonomien ser ud til at være et stort spørgsmål i valgkampen. Som i store dele af verden er der prisstigninger inden for en lang række varer i Ungarn.

Ud over prisloftet på brændstof har regeringen også grebet ind over for prisstigninger på basale fødevarer.

Trods regeringens priskontrol steg Ungarns forbrugerprisindeks i januar til sit højeste niveau i næsten 15 år.

I øvrigt håber Orban, at USA's tidligere præsident, Donald Trump, kan finde tid i sin kalender til at komme en tur til Ungarn inden valget for at hjælpe Orban.

Avisen The Guardian skriver, at den ungarske tænketank Center for Fundamentale Rettigheder, der står Orban nær, har inviteret Trump til at besøge Ungarn i marts.

Orban var tidligt ude og gav allerede i sommeren 2016, inden Trump vandt valget nogle måneder senere, sin støtte til Trump.

The Guardian skrev fredag, at Trump endnu ikke har svaret på invitationen.