Alt for mange mennesker mener, at det er en selvfølge, at det går godt med den norske økonomi. Men det er slet ikke nogen selvfølge, påpeger Norges statsminister Jens Stoltenberg på sit halvårlige pressemøde.
- At vi har oliepenge er ingen garanti for at det går godt med norsk økonomi, siger Stoltenberg og tilføjer, at orden i økonomien er en af den norske regerings hovedprioriteringer i 2011.
- Det er ingen selvfølgelighed, at vi har lav arbejdsløshed og høj beskæftigelse. Hvis vi tror det, så tror vi forkert, understreger den norske statsminister.
Han peger på, at Norge er bedst tjent med, at EU's initiativer for at få ryddet op i økonomien lykkes. Det skyldes, at Norge er en stor långiver på investeringsmarkedet for europæiske værdipapirer.
Stoltenberg nævner også, at regeringen vil gennemføre initiativer, så det bliver mindre bureaukratisk at drive små virksomheder. Han tilføjer tillige, at den norske regering ønsker at fjerne revisionspligten for mindre virksomheder.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde