Otte døde da fly stødte sammen over Tyskland
Foto: Nicolas Armer /Scanpix
Nicolas Armer /Scanpix
Otte mennesker mistede lørdag livet i en af Tysklands værste flyulykker i de senere år.
To mindre fly stødte ind i hinanden i luften lidt uden for Frankfurt og styrtede til jorden.
Blandt de dræbte er fire børn, oplyser tysk politi.
Oprindeligt havde myndighederne meddelt, at mindst syv personer var omkommet. Siden blev det ottende dødsoffer bekræftet.
Omkring 50 politifolk, brandmænd og andet redningsmandskab blev sendt til ulykkesstedet.
Det er endnu uklart, hvorfor de to fly kolliderede.
- De stødte sammen i luften, hvorpå dette forfærdelige styrt skete, og mere ved vi ikke, siger polititalsmand Jörg Reinemer.
Han tilføjer, at der var fem mennesker om bord i det ene fly og tre i det andet. Der var børn i begge maskinerne, siger talsmanden.
Ulykken skete klokken 16.15 omkring 30 kilometer nord for Frankfurt i delstaten Hessen.
Reinemer siger, at der stadig var dagslys og god sigtbarhed, da ulykken indtraf.
Havarikommissionen fra Braunschweig har nu indledt en undersøgelse af, hvordan den dødelige kollision kunne finde sted. Der ventes at gå flere dage, før myndighederne har et svar.
Vraggods lå strøet ud over et flere hundrede meter stort område nær den lille landsby Melbach.
Et par kilometer fra ulykkesstedet ligger lufthavnen Reichelsheim, som især anvendes af mindre privatfly.
Det var også herfra, at en redningshelikopter blev sendt ud, men det var ikke muligt for dens mandskab at redde liv.
Hessens indenrigsminister, Boris Rhein, ankom lørdag aften til ulykkesstedet. Han betegnede det som et chokerende og forfærdeligt scenario og benyttede lejligheden til at takke redningsmandskabet for deres arbejde.
- Jeg har den største respekt for, hvad de mænd og kvinder har gjort, set i lyset af den vanskelige indsats, sagde han.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned