Otte dræbt i amerikansk minekollaps

Minimum otte personer er blevet dræbt i et minekollaps i en kulmine i USA i staten West Virginia.

Op mod 23 personer savnes yderligere, efter at minen mandag omkring klokken 17 lokal tid blev ramt af en eksplosion, som fik minen til at kollapse.

- Der var en eksplosion, og vi har otte bekræftede omkomne. Omkring 20 er såret, mens 21-23 stadig er nede i minen, siger en talsmand for det lokale redningsmandskab.

- Jeg ved ikke, om de er fanget i minen, eller om de ikke er blevet gjort rede for endnu. De er endnu ikke lokaliseret.

Redningsmandskab er til stedet ved minen, hvor de forsøger at redde flere ud fra minen. Indtil videre er 10 personer blevet reddet ud af minen. Otte af dem var døde, mens to er kørt på hospitalet.

I 2006 blev 12 minearbejdere dræbt i en lignende ulykke i en anden kulmine i West Virginia.

/ritzau/AFP

Mindst otte minearbejdere er blevet dræbt, efter en eksplosion ramte en kulmine i USA, som herefter styrtede sammen. Op mod 23 personer savnes.

Offentliggjort Sidst opdateret