Oversvømmelser breder sig til Victoria

Fokus på de store oversvømmelser i Australien bevæger sig søndag mod den sydlige del af landet, hvor mere end 1400 hjem er havnet und vand.

Snesevis af byer forbereder sig på, at floderne vil stige i delstaten Victoria. 3500 har forladt deres hjem for at komme på afstand af det stigende vand, oplyser redningstjenesten.

I de seneste uger har al opmærksomhed været rettet mod delstaten Queensland og hovedstaden Brisbane mod nord, hvor monsunregnen har væltet ned og udløst de største oversvømmelser siden 1974.

I Victoria spår redningstjenesten, at 1500 hjem vil være under vand mandag. Det er ikke så alarmerende som en tidligere rapport, hvor 14.000 huse allerede blev meldt under vand.

Victoria blev sidste år ramt af de værste skovbrande i Australiens historie. 173 mennesker omkom.

Der var tørke i forbindelse med vejrfænomenet El Niño, der udløses af høje havtemperaturer i Stillehavet. I år er det det omvendte fænomen, La Niña, der bringer intenst regnvejr til Australien og Indonesien.

/ritzau/AFP

1400 hjem står under vand i den australske delstat Victoria, som sidste år blev ramt af voldsom tørke.

Offentliggjort Sidst opdateret