* I juli og august faldt der 190 procent mere regn end det 30-årige gennemsnit for de to måneder. Der ventes mere regn den næste måneds tid, hvilket kan forværre situationen, advarer FN's flygtningeorganisation (UNHCR).
* Over 1300 er døde i oversvømmelserne, der skyldes enorme mængder regn de seneste måneder. Dødstallene fortsætter med at stige.
* 33 millioner ud af de cirka 220 millioner indbyggere i Pakistan er påvirket af oversvømmelserne. Det svarer til hver syvende borger. Hundredtusindvis af borgere er blevet hjemløse.
* Oversvømmelserne har ført til skader for mindst 75 milliarder kroner ifølge myndigheders vurderinger. For eksempel er infrastruktur som veje og broer ødelagt.
* WHO vurderer, at omkring 634.000 pakistanere lever i midlertidige lejre. Tallet kan være højere, fordi der er dårlig adgang til visse områder. 6,4 millioner har ifølge WHO brug for humanitær hjælp.
Kilder: Reuters og CNN.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker