Pakistan har trukket nogle af de helikoptere, der har været i brug i kampen mod talibanmiltsen, til de oversvømmelsesramte områder af landet. Dermed risikerer Pakistan at svække militærindsatsen mod Taliban, der får større mulighed for at omgruppere sig.
- Disse helikopteres første prioritet er at bringe nødhjælp ud, siger en sikkerhedskilde, der ønsker anonymitet.
Som svar på et spørgsmål om, hvordan det vil påvirke militæroperationerne mod militante i den nordvestlige del af Pakistan, siger han: - Det kan vi ikke sige noget om nu, men vi kan hurtigt bringe helikopterne tilbage, og vi har ikke svækket vores alarmberedskab.
Pakistans hær har også omdirigeret 60.000 af hærens i alt 550.000 mand til nødhjælpsindsatsen.
Men militærembedsmænd siger, at ingen af de 140.000 soldater, der bekæmper talibanmilitsen langs grænsen til Afghanistan, er blevet trukket tilbage. I stedet har hæren indsat soldater, der var stationeret i Punjab-provinsen, i katastrofeområdet.
Pakistans militære indsats i grænseområdet er afgørende for den amerikanskledede krig mod talibanmilitsen i Afghanistan.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker