To pakker på vej fra Yemen til USA skal nu undersøges nærmere, før man kan sige, om der er tale om et forsøg på et terrorangreb.
Den ene pakke dukkede op på et fragtfly fra fragtfirmaet UPS i East Midlands-lufthavnen nord for London. Pakken blev hentet af bomberyddere og taget med til nærmere undersøgelser.
Den anden pakke blev fundet i et fly i Dubai i De Forenede Arabiske Emirater.
Ifølge talsmand Robert Gibbs fra Det Hvide Hus i Washington er den amerikanske præsident, Barack Obama, blevet orienteret om den mulige trussel. Samtidig har de amerikanske myndigheder optrappet sikkerheden omkring fragtfly i lufthavnene Newark og Philadelphia.
I New York-bydelen Queens har man ligeledes fredag tilbageholdt en UPS-varevogn, oplyser politiet.
Den mystiske pakke, der blev fundet i Storbritannien, indeholdt ifølge de foreløbige oplysninger en pakke med printerfarve. En kilde idet amerikanske forbundspoliti, FBI, oplyser dog til nyhedsbureauet Reuters, at der ikke er konstateret spor efter sprængstof.
Den amerikanske tv-station CNN oplyser, at det var et fra "et allieret land", at amerikanerne blev gjort opmærksomme på, at der kunne være to mulige bomber på vej til USA med fragtfly.
UPS-flyet, der er standset i London, kom fra Yemen, hvor terrornetværket al-Qaeda er særdeles aktiv. Gruppen al-Qaeda på Den Arabiske Halvø har på det seneste gennemført en række attentater i landet.
Københavns Politi oplyser til Ritzau, at der ikke er taget ekstra sikkerhedsforanstaltninger i Københavns Lufthavn i Kastrup på grund af sagen om UPS-flyene.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub