Palæstinenser dræbt under luftangreb
En 22-årig palæstinenser er dræbt og fem andre er såret efter angreb fra israelske kampfly natten til onsdag mod mål i Gazastriben. Det oplyser den palæstinensiske organisation Islamisk Jihad.
En israelsk militærtalsmand siger, at angrebet var rettet mod to grupperinger, der planlagde at affyre raketter mod Israel fra to forskellige steder i den nordlige del af Gazastriben.
- Angrebene var en succes og forhindrede affyringen af raketter, lyder det i udtalelsen fra militæret.
Ifølge Islamisk Jihad fandt angrebene sted i Zeitun-området. Den dræbte, Ismail al Areer, samt de fem sårede var medlem af bevægelsens bevæbnede fløj, al-Quds brigaden.
Nyhedsbureauet Reuters skriver, at der også var sammenstød på jorden mellem israelske soldater og medlemmer af Islamisk Jihad. Oplysningen er ikke bekræftet af Israel.
Ifølge øjenvidner krydsede et mindre antal israelske militærkøretøjer grænsen til Gazastriben. En person blev dræbt under angrebet, der fandt sted 150 meter fra grænsen.
I oktober blev 12 palæstinensere og en civil israeler dræbt under kampe mellem israelske tropper og Islamisk Jihad.
Den israelske hærchef advarede i den forbindelse om, at såfremt raketangrebene ikke ophørte, vil Israel være nødsaget til at indtage en mere "aggressiv" holdning i forhold til Gazastriben.
/ritzau/AFP
Israelske kampfly har natten til onsdag angrebet mål på Gazastriben. En person er dræbt og flere såret.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned