Palæstinenserne afviser Israel-snak

Håbet om nye fredsforhandlinger mellem Israel og det palæstinensiske selvstyre ser ud til at være løbet ind i nye problemer. Ifølge chefen for Den Arabiske Liga, Amr Moussa, vil den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas, ikke stille op til nye forhandlinger med Israel.

- Den palæstinensiske præsident har besluttet, at han ikke vil gå ind i forhandlingerne nu. Den palæstinensiske side er ikke klar til at forhandle under de nuværende omstændigheder, siger Amr Moussa.

Det var ellers håbet, at de to parter ville indgå i nye indirekte forhandlinger med USA som mægler. Den amerikanske vicepræsident, Joe Biden, besøger i øjeblikket området for at varme op under de fastfrosne forhandlinger.

Den Arabiske Liga peger på, at Israel selv er skyld i den nye udvikling, da Israel for nylig gav tilladelse til byggeriet af 1600 nye boliger i det arabisk dominerede Østjerusalem.

Beslutningen er blevet kritiseret af EU, FN, Den Arabiske Liga og sågar Israels eget forsvarsministerium.

/ritzau/Reuters

Ifølge chefen for Den Arabiske Liga vil den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas, ikke genoptage forhandlingerne med Israel.

Offentliggjort Sidst opdateret