Den 83-årige pave Benedikt XVI har indledt sit officielle besøg i Storbritannien.
Der er tale om et historisk og kontroversielt besøg, da han er den første leder af den romerskkatolske kirke, som aflægger officielt besøg i Storbritannien, efter at Henry VIII afbrød forbindelsen til Rom i 1534.
Pave Johannes Paul besøgte også Storbritannien i 1982, men det var ikke et officielt besøg.
Paven ankom torsdag formiddag til Edinburgh i Skotland, hvor han skal have et privat møde med dronning Elizabeth. Senere skal han til Glasgow, London og Birmingham.
Besøget har på forhånd været omgivet af kontroverser. Blandt andet har en af pavens rådgivere betegnet Storbritannien som et "aggressivt", sekulært "tredje verdensland".
Og i mange kredse i Storbritannien har der også været modstand mod hans besøg, blandt andet på grund af de mange skandaler med sexmisbrug af børn i den katolske kirke.
Det sidste forsøgte paven tilsyneladende at gøre noget ved umiddelbart inden landingen i Edinburgh.
I hvert fald sagde han ifølge nyhedsbureauet AFP til journalister i flyet til Skotland, at afsløringen af præsters misbrug af børn "var et chok for mig".
Han tilføjede, at den katolske kirke ikke har været tilstrækkeligt agtpågivende over for spørgsmålet om pædofile præster.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde