Paven til kommunistisk Cuba: Kom nu videre

Sådan lyder budskabet fra den katolske kirkes overhoved, pave Benedict XVI, som fredag er på vej over Atlanterhavet i et specialchartret fly på en latinamerikansk charmeoffensiv.

- I dag er det en tid, hvor marxistisk ideologi ikke længere har svar på virkeligheden. Og hvis det ikke længere er muligt at bygge en særlig form for samfund, så er der brug for at finde nye modeller, tålmodigt og konstruktivt, siger han.

- Denne proces kræver både tålmodighed og beslutninger. Vi ønsker at hjælpe i en ånd af dialog, tilføjer Benedict XVI.

Forholdet mellem Cuba og Vatikanet er blevet lunere gennem de senere år: Den tidligere pave Johannes Paul II mødte Fidel Castro to gange.

Senest i 1998 under en rejse til landet, der med sin kommunistiske revolution skabte et anstrengt forhold til den katolske kirke.

Fredag indleder pave Benedikt XVI sit latinamerikanske besøg i Mexico, og efter tre dage i landet rejser den åndelige leder mandag videre til Cuba, hvor han skal møde præsident Raul Castro i Havana.

Paven har allerede et budskab klar til det cubanske styre:

- Cuba skal åbne sig over for verdenen, og verdenen skal åbne sig over for Cuba, siger Benedict XVI fredag.

Vatikanet vil hverken be- eller afkræfte et møde med den tidligere cubanske leder Fidel Castro. Men der bliver intet møde med de organiserede systemkritikere i Cuba, selvom de har anmodet om audiens, lyder det.

Langt de fleste af de godt 11 millioner indbyggere i Cuba tjener under 20 dollar om måneden, og adgang til internet er underlagt restriktioner og censur.

/ritzau/dpa

Tiden er løbet fra det kommunistiske styre på Cuba, som bør finde nye måder at gøre tingene på og åbne sig for omverdenen.

Offentliggjort Sidst opdateret