De tyrkiske myndigheder har sat den 52-årige Mehmet Ali Agca på fri fod.
Det var Agca, der i 1981 prøvede at myrde pave Johannes Paul II på Peterspladsen i Rom med skud. Paven blev livsfarligt såret, men overlevede.
Agca kan dog ikke bevæge sit frit omkring endnu, idet militæret stod klar til at tage ham med, da han blev løsladt mandag morgen, fordi han har unddraget sig sin værnepligt.
Han blev kørt til et kontor, hvor hans værnepligtsforhold skal afgøres.
Agca var 23 år og på flugt fra de tyrkiske myndigheder, da han begik attentatet på paven, der kørte i en åben bil.
Efterfølgende tilbragte Agca 19 år i italiensk fængsel, men i år 2000 blev han benådet og udleveret til Tyrkiet, hvor han så blev dømt for mord på en journalist og to røverier, der blev begået i 1970'erne.
Årsagen til at han forsøgte at myrde paven er ikke klar. Han er kommet med modstridende forklaringer, herunder at det var en del af en guddommelig plan.
Mistanker om at det daværende Sovjetunionen og Bulgarien var involveret er aldrig bevist.
Pave Johannes Paul II døde i 2005.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet