Ejeren af mandemagasinet Penthouse er kommet med sit med spænding ventede tilbud på at købe den kriseramte rival Playboy. Penthouse vil give 210 millioner dollar - godt 1,2 milliarder kroner - for det blad, Hugh Hefner grundlagde for mere end et halvt århundrede siden.
Tilbuddet er omkring 10 procent højere end det beløb, Hefner selv tidligere på ugen sagde, at han ville give for Playboy. Hefners tilbud lød på 184 millioner dollar.
Den 84-årige Hefner ønsker med sit tilbud at overtage alle Playboys aktier og lade selskabet blive afnoteret og dermed forlade børsen. Dermed vil Hefner kunne gennemføre sine planer for en genopretning af det skrantende Playboy-imperium uden for megen indblanding udefra.
Hefner kontrollerer i dag 69,5 procent af A-aktierne og 27,7 procent af B-aktierne i Playboy Enterprises.
Det konkurrerende tilbud blev afgivet torsdag af Penthouse-ejeren FriendFinder Networks, et internet holdingselskab med base i Boca Raton i Florida.
I et brev til Playboys bestyrelse foreslår FriendFinder et møde 21. juli, hvor parterne kan diskutere tilbuddet.
FriendFinder siger, at dets tilbud "er i Playboy Enterprises' og dets aktionærers bedste interesse, og lægger grunden for, at Playboy-brandet kan vokse yderligere og at Playboy-arven kan styrkes".
Tilbuddet fra FriendFinder indeholder en garanti om, at Hugh Hefner kan bibeholde den redaktionelle kontrol med det blad, han grundlagde tilbage i 1953, ligesom han får lov til at blive boende i the Playboy Mansion, den storslåede ejendom, der med dets berømte fester er centrum for Playboy-imperiet.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker