Med den amerikanske kongres' godkendelse af general David Petraeus som den nye øverstkommanderende i Afghanistan får præsident Barack Obama en officer, der tidligere har haft succes i Irak.
Det lå ikke i drejebogen, at Petraeus skulle tilbage til en kampplads. Men da manden, han afløser, general Stanley McChrystal, var alt for åbenmundet og kritisk om den amerikanske regerings strategi, var der ikke andre muligheder for præsidenten end at fyre ham.
Petraeus kendes bedst for sin rolle i Irak. Præsident George W. Bush gjorde ham i 2007 til øverstbefalende i Irak, hvor USA i stigende grad havde besvær med at holde islamistiske irakiske oprørere i skak.
Han lancerede den såkaldte "surge", som øgede antallet af amerikanske soldater i Irak, men samtidig trak de amerikanske soldater væk fra konfliktområder for at lade den irakiske hær og lokale klanledere angribe oprørere og al-Qaeda-grupper.
Antallet af døde amerikanske soldater faldt, og banede vej for den tilbagetrækning fra Irak, der nu er i gang. Præsident Obama håber, at Petraeus kan gentage kunststykket i Afghanistan.
Petraeus er født i staten New York i 1952, og som ung kom han til militærakademiet West Point. Han gjorde som officer tjeneste i Europa og Mellemøsten, men havde inden Irak-krigen ikke deltaget i militær strid.
Han blev hårdt såret under en skudøvelse i 1991 og svævede mellem liv og død. Men han kom sig hurtigt efter ulykken.
I Det Republikanske Parti og i de amerikanske medier er der mange spekulationer om, at den intelligente general vil stille op som republikansk præsidentkandidat i 2012, men hovedpersonen selv er tavs om sagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde