Den øverstkommanderende for Nato-tropperne i Afghanistan, general David Petraeus, siger, at trusler om afbrænding af Koranen har skadet amerikanske interesser i Afghanistan.
- Der er sket nogen skade, siger han.
- Man har set det. Man har set og hørt om demonstrationerne her i Afghanistan. Det er allerede på en måde billeder som, om man vil, er plantet i folks sind, selvom det ikke er fotos af noget så skadeligt som afbrænding af Koranen, siger han.
Den højreorienterede amerikanske præst Terry Jones truede i sidste uge med at brænde Koranen af på den 11. september, hvilket medførte stor kritik fra forskellige fløje.
To demonstranter blev dræbt i Afghanistan af afghanske sikkerhedsstyrker, da de søndag deltog i protester mod Terry Jones foreslåede Koranafbrænding.
Natos øverstkommanderende kommenterer også fremskridtet i Afghanistan. Efter en tur ved frontlinjerne, siger han, at kampen er "meget svær og virker nogen gange så langsom som at se græs gro eller maling tørre".
- Men jeg mener ikke, at der er nogen tvivl om, at de seks centrale distrikter i Helmandprovinsen er hel del mere sikre, end de var for fem måneder siden, siger Petraeus.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie