Pilgrimme massakreres af bomber i Irak
To bilbomber i en by lidt syd for Iraks hovedstad, Bagdad, har kostet mindst 22 mennesker livet, mens 52 er blevet såret.
Sikkerhedskilder siger, at bomberne i byen Rashid var rettet mod shiamuslimske pilgrimme.
Hundredtusinder af mennesker, mange af dem til fods, er i denne tid på pilgrimsrejse. Byen Karbala længere sydpå er målet.
Shiamuslimerne markerer deres årlige 40 dage lange hellige periode til minde om profeten Muhammeds barnebarn, imamen Hussein.
Dag nummer 40 i perioden er kendt som Arbaeen, og den falder i år den 23. december.
Militante sunnimuslimer, herunder terrorgruppen al-Qaeda, retter jævnligt angreb mod shiamuslimer, som sunnier regner for frafaldne.
Volden i Irak har i år nået et så stort omfang, som det plagede land ikke har oplevet siden 2008, da Irak kæmpede sig ud af en periode med brutale sekteriske myrderier.
Siden begyndelsen af i år er flere end 6500 mennesker dræbt i Irak, viser nyhedsbureauet AFPs optælling, som er baseret på informationer fra sikkerheds- og sundhedskilder.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned