Politiet i Nigeria har dræbt 14 bortførere

Nigerianske sikkerhedsstyrker har stormet et tilholdssted, hvor en gruppe bortførere holdt en tyrkisk statsborger skjult i den olierige flodstat. 14 af bortførerne blev dræbt i en skudveksling, oplyser politiet lørdag.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Bøllerne blev skudt og dræbt i deres lejr i Kaani-samfundet i Ogoniland under en ildkamp med sikkerhedsagenter, siger statspolitiets talsmand Ben Ugwuegbulam om fredagens episode.

Han siger, at medlemmer af banden, som bortførte en tyrkisk konstruktionsarbejder i sidste måned, åbnede ild, da de så sikkerhedsagenterne i deres lejr.

- Sikkerhedsfolkene vendte tilbage med en overlegen ildkraft, og i den forbindelse skød og dræbte de seks af bortførerne øjeblikkeligt, mens otte andre med skudsår døde på vej til sygehuset, siger polititalsmanden.

Han tilføjer, at to andre mistænkte hjælper politiet med dets efterforskning.

Ugwuegbulam siger, at tyrkiske statsborgere tidligere er blevet løsladt uskadte af deres bortførere, når de havde fået deres løsesum.

- I lejren har sikkerhedsfolkene fundet våben, ammunition og penge i kontanter, tilføjer han.

Han siger, at banden også var berygtet for gennem de seneste måneder at have udført en stribe røverier og angreb på sikkerhedsagenter i staten.

Snesevis af udenlandske arbejdere er blevet bortført i Nigerdeltaet i et forsøg på at indkassere løsepenge, selv om en amnestiaftale fra 2009 for de militante grupper har ført til et markant fald i uroen i de senere måneder.

Men der er fortsat sporadiske episoder på trods af amnestien. Angriberne er på den ene side blevet beskyldt for såvel at være kriminelle bander på jagt efter løsepenge eller råolie, de kan sælge på det sorte marked.

På den anden side anklages militante, som hævder, at de kæmper for at få en større del af olieoverskuddet til fordeling blandt den lokale befolkning.

Nigerdeltaget med dets massive olie- og gasforekomster er fortsat en dybt fattig og svært forurenet region.

/ritzau/AFP