Politikilde afblæser selvmord i Toulouse

Det oplyser en politikilde til nyhedsbureauet AFP.

- Han var død, inden han ramte jorden, lyder det fra kilden.

Ifølge det franske nyhedsbureau blev der affyret omkring 300 skarpe skud, da den unge fransk-algierske mand døde efter ildkampen i Toulouse, der afsluttede 32 timers dramatisk belejring.

Her stormede specialstyrker mandens skjulested, og der blev meldt om kraftig skududveksling i omkring fire minutter.

Frankrigs indenrigsminister, Claude Guéant, fortæller, at manden fortsatte med at skyde mod politiet, da han flygtede ud gennem vinduet.

Men flugten blev fatal, og den formodede gerningsmand mistede livet.

- Han sprang ud ad vinduet, mens han fortsatte med at skyde, siger ministeren til journalisterne og fortæller, at Toulouse-manden angreb politiet med "ekstrem vold", efter at være brudt ud af sit badeværelse.

- Han blev fundet død på jorden, tilføjer ministeren.

Tre politibetjente blev såret i kampene. Ingen er dog i livsfare, oplyser Frankrigs indenrigsminister, Claude Guéant, ifølge BBC.

Den formodede morder, Mohammed Merah, som er fransk statsborger af nordafrikansk oprindelse, er mistænkt for at have dræbt syv personer i og nær Toulouse.

Mohammed Merah har selv fortalt, at han har modtaget instrukser om angrebene fra al-Qaeda under et ophold i Pakistan.

/ritzau/AFP

Det var ikke selvmord, men dræbende skud fra politiets elitestyrker, som tog livet af den formodede franske massemorder, der flygtede skydende ud gennem et vindue i sin lejlighed i Toulouse torsdag formiddag.

Offentliggjort Sidst opdateret