Politikilde: Bombemand i Stockholm var asylansøger
En mand, som torsdag truede med at bombe flere svenske partikontorer i Stockholm, er tilsyneladende en utilfreds asylansøger.
Det siger en politikilde til den svenske avis DN.
Svensk politi har afhørt manden, men foreløbig vil myndighederne ikke ud med opklarende information om hændelsen.
- Vi har foretaget de første afhøringer af ham, men der er ikke noget fra disse, som vi kan fortælle om på nuværende tidspunkt, siger en pressetalskvinde, Towe Hägg, fra politiet i Stockholm til nyhedsbureauet TT.
En anonym politikilde siger, at manden angiveligt er en asylansøger, som er utilfreds med den behandling, som han havde fået af myndighederne.
- Da politiet kom til stedet, fremførte han krav rettet mod os, samfundet, og de politiske partier - først og fremmest Socialdemokraterna og Moderaterna, siger politikilden til den svenske avis.
Manden forskansede sig torsdag i menneskerettighedsorganisationen Civil Right Defenders lokaler på Stora Nygatan i bydelen Gamla Stan.
Han truede med at bombe de nærliggende partikontorer tilhørende Moderaterna og Socialdemokraterna.
Efter fem timers forhandling gav han op. Derefter blev han pågrebet og det kunne så konstateres, at han ikke var i besiddelse af en bombe.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned