De russiske myndigheder har anholdt en person, der mistænkes for at have dræbt den systemkritiske russiske journalist Anna Politkovskaja, som blev skudt i sin trappeopgang i Moskva i 2006.
Der er tale om tjetjeneren Rustam Makhmudov, som tidligere har været anholdt for drabet, fortæller familiens advokat.
Politkovskaja var kendt internationalt for sin kritik af Ruslands daværende præsident, Vladimir Putin, og især for sine artikler om forholdene i Tjetjenien.
Ved sin død arbejdede hun på en artikelserie om den torturtaktik, Tjetjeniens russiskstøttede præsident, Ramzan Kadyrov, anvender mod sine modstandere.
Politkovskaja var 48 år, da hun blev dræbt den 7. oktober 2006.
Fire mænd blev efterfølgende frifundet for at stå bag drabet, men Ruslands højesteret har givet ordre til, at sagen skal gå om.
Politkovskajas familie mener, at de skyldige fortsat er på fri fod.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned